Turystyka

Rowerem przez Powiat Radomszczański (część 2)

Rowerem przez Powiat Radomszczański (część 2)

O swoich podróżach turystycznych po powiecie radomszczańskim opowie Artur Szponder, z wykształcenia historyk i zamiłowania regionalista.

W niniejszej serii staram się Wam przybliżyć zalety turystyczne Ziemi Radomszczańskiej oraz bliższych i dalszych okolic stolicy powiatu Radomska z perspektywy cyklisty turysty, który od kilku lat poznaje uroki tych ziem z perspektywy siodełka rowerowego.

Moim zdaniem turystyka rowerowa ma zalety wśród których należy wymienić poprawę kondycji oraz stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Natomiast najważniejsze to możliwość dostrzeżenie czegoś, na co podczas podróży samochodem nie zwrócilibyśmy uwagi.

Zaczynamy naszą podróż

Dziś, pragnę Wam zaproponować około 60 km przejażdżkę drogami asfaltowymi oraz gruntowymi o stosunkowo niewielkim nasileniu ruchu pojazdów (drogi gminne i powiatowe):

Mapka pod linkiem https://goo.gl/maps/hdzqPBui9xu

 

 

1. Wyjeżdżając z Radomska udajemy się w kierunku ulicy Starowiejskiej na Suchą Wieś, a dalej rodzinną ścieżką rowerową do lasu. Po kilku kilometrach leśnym duktem wyjeżdżamy na drogę pomiędzy Wygodą a Ojrzeniem. Jadąc dalej poprzez Niesulów docieramy do Ewiny, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający starcie żołnierzy Armii Ludowej z Wermachtem (12 września 1944 roku):

W każdą rocznicę tych wydarzeń odbywają się tu uroczystości. Dalej we wsi znajduje się kolejny pomnik-mogiła poświęcony poległym w tej bitwie.

 

2. Leśnymi drogami możemy dojechać albo do Nowej Wsi i z tamtą drogą asfaltową dostać się do Żytna, lub bezpośrednio lasami udać się w kierunku tej miejscowości. We wsi warto zobaczyć między innymi neoromański XIX-wieczny Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z imponującymi wieżami:

Kolejnym interesującym zabytkiem jest Dwór Siemińskich (wybudowany w latach 1819-1845), do niedawna popadający w ruinę, obecnie w trakcie modernizacji przez nowych właścicieli. W okresie PRL-u służył za siedzibę szkoły publicznej. Warto cyklicznie odwiedzać to miejsce by obserwować postęp prac:

Sierpień 2016 r.

Wrzesień 2018 r.

 

3. Z Żytna poprzez Serkursko dojeżdżamy do Cielętników, gdzie prócz licznych stawów do niedawna rosła najstarsza lipa w Polsce, zniszczona niestety przez Orkan Ksawery w październiku 2017 roku. Drzewo to jest o tyle ciekawe, że podążający tędy pielgrzymi podgryzali jego korę, wierząc, że uzdrawia bóle zębów. W pewnym momencie konieczne było jej ogrodzenie w celu jego ochrony. Wiek drzewa szacowany był na około 600-700 lat:

Stan przed orkanem (lipiec 2016)

Stan po (kwiecień 2018)

Lipa, będąca pomnikiem przyrody znajdowała się przy XVIII-wiecznym kościele pw. Przemienienia Pańskiego:

We wsi znajduje się jeszcze klasycystyczny dworek, będący własnością prywatną:

fot. Wikipedia

 

4. Następnie bocznymi drogami udajemy się w kierunku Radomska. Poprzez Michałopol, Zabrodzie i Borowe dojeżdżamy do Gidel. Jak wiadomo miejscowość ta obfituje w zabytki sakralne, wśród których znajdziemy zespół klasztoru kartuzów z kościołem pokartuskim NMP Bolesnej

Drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z przełomu XV i XVI w.:

Najbardziej znanym jednak jest klasztor Dominikanów wraz z Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, w którym każdej pierwszej niedzielę maja odbywa się tzw. „kąpiółka” (czyli zanurzenie cudownej Figurki Matki Bożej Gidelskiej w poświęconym winie), na którą zjeżdżają do miejscowości tłumy pielgrzymów.

Upamiętnia to wydarzenie „wyorania” figurki uznawanej za cudowną w 1516 roku przez rolnika Jana Czeczka. Warto udać się kilkaset metrów w górę by zobaczyć pamiątkową kapliczkę:

We wsi znajduje się również cmentarz parafialny, na którym pochowani są mi innymi dziadkowie Władysława Reymonta o którym pisałem w pierwszej części artykułu, oraz założyciel znanej XIX wiecznej fabryki pługów Józef Sucheni:

 

5. Wracając już do Radomska, warto zatrzymać się na kilka chwil by zobaczyć m.in. kirkut (cmentarz żydowski), znajdujący się pomiędzy Zagórzem a Pławnem. W samej miejscowości jest również kościół pw. Stanisława Biskupa Męczennika:

 

W kolejnych częściach cyklu stopniowo będziemy poruszać się po kolejnych zakątkach Ziemi Radomszczańskiej, oraz wyjedziemy poza jego granice w poszukiwaniu przygód.

Jeżeli zdjęcia nie pochodzą ze zbiorów autora jest to podane poniżej fotografii. Opisując miejsca podpierałem się wiedzą pochodzącą m.in. z portali radomsko24.pl, radomsk.pl, wikipedii oraz korzystałem z literatury regionalnej.

Zobacz inne

Turystyka

TREKKING Z MOSiR

W niedziele odbył się trekking z MOSiR . Osoby biorące udział ruszyła przez Bramę Twardowskiego ...
Turystyka

TREKKING Z MOSIR

24 kwietnia odbędzie się kolejny trekkingu z MOSiR. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji tym razem ...
Turystyka

TREKKING Z MOSIR

27 marca odbył się 20 kilometrowy trekking z MOSiR w okolicach  Strzałkowa, Grzebienia, Orzechówka, Podświerka ...

Komentowanie wyłączone

More in:Turystyka

Turystyka

TREKKING

17 października odbył się kolejny trekking z MOSiR Radomsko. 29 osób podjęło wyzwanie przejścia mocno ...
Inne

TREKKING

30 maja odbył się trekking na Jurze , który był organizowany przez Miejski ośrodek Sportu ...